Macron i Szydlo poduzeli prvi korak ka ublažavanju razlika!




Francuski predsjednik Emmanuel Macron i poljska premijerka Beata Szydlo u četvrtak su poduzeli prvi korak ka ublažavanju razlika koje opterećuju kompletnu Evropsku uniju.

Nakon razgovora u Parizu, dvoje čelnika ostalo je pri svojim stavovima u njihovom najvećem sporu - zapošljavanju radnika iz istočne Evrope u bogatijim članicama EU - ali su izjavili da tragaju za kompromisom.

- To je bio dobar, toliko potreban sastanak. Bili smo u stanju da pojasnimo brojna pitanja jedno drugome i saglasili smo se da održimo nove razgovore. Vjerujem da će biti moguće da pronađemo kompromis - izjavila je Szydlo, misleći na pitanje zapošljavanja vozača kamiona i ostalih radnika iz istočne Evrope.

Bilateralni odnosi postali su napeti nakon što je Poljska otkazala veliki ugovor o nabavci helikoptera francuske proizvodnje i nakon što je Macron kritikovao vladu premijerke Szydlo te zaobišao Poljsku tokom posjete regiji na ljeto.
Macron je pružio Szydlo srdačnu dobrodošlicu u Jelisejskoj palati u četvrtak i izjavio da će posjetiti Poljsku naredne godine.

Kazao je da oni još imaju neslaganja u vezi sa gostujućim radnicima, ali da još rade "na otklanjanju nesporazuma i ka iznalaženju zajedničke pozicije".
On je također zauzeo blaži stav prema pravosudnoj reformi u Poljskoj koju kritičari smatraju autoritarnom otimačinom vlasti.

- Nijedna članica EU ne bi trebala presuđivati o reformama koje predvodi druga zemlja - izjavio je Macron.

On je, međutim, izjavio da Francuska u potpunosti podržava ocjenu reformi od Evropske komisije, i ukoliko ona ustanovi da se krše sporazumi EU, "svi ćemo snositi posljedice".
Bili smo u prilici da pojasnimo brojne sumnje, ali prirodno postoje pitanja koja nas još dijele, jer su interesi Francuske drugačiji od interesa Poljske - izjavila je Szydlo.

Dvoje čelnika također je razgovaralo o vojnoj saradnji i nabavci naoružanja, budućnosti EU kada Britanija napusti 28-člani blok i poljskim brigama prema ruskim planovima o drugom plinovodu na Baltičkom moru, prenosi Associated Press.

INFO

Zakulisne igre pojedinaca u Vladi Federacije: Sprema li se tajna prodaja dionica „Energopetrola”!?


Hrvatska kompanija „Ina“ i dalje želi po svaku cijenu preuzeti stopostotno vlasništvo nad sarajevskim „Energopetrolom“, firmom u kojoj već ima 67 posto udjela i većinski je vlasnik. U dogovoru s pojedincima iz Vlade FBiH nadaju se da bi ovaj plan vrlo brzo mogao biti i realiziran, otkriva „Avaz“.


Predstavnici ove firme spremni su čak, kako saznajemo, odustati od pokretanja arbitraže prema kojoj od Vlade FBiH traže 64 miliona KM po osnovu radničkih tužbi (nikad nije dokazano da se radi o tolikoj cifri, op. a.) tokom procesa dokapitalizacije, a kako bi dobili Vladin preostali udio od 22 posto u „Energopetrolu“.
I ranije su najavljivali ovakav scenarij, ali su se protivili predstavnici Federalnog ministarstva energije, industrije i rudarstva. Čelnici „Ine“, kako smo ranije pisali, uputili su pismo namjere u kojem od Vlade FBiH traže stopostotni paket u „Energopetrolu“.
Ako bi se Vlada, a sve su prilike da pojedinci tome naginju, jer „Energopetrol“, bez obzira na velike gubitke, ima atraktivnu imovinu, odlučila na prodaju dionica ispod žita, država bi i definitivno za male pare izgubila sva prava nad ovim nekadašnjim naftnim gigantom.
Opasnost postoji i što bi se izbjegla Agencija za privatizaciju FBiH, koja je nadležna za prodaju Vladinog udjela u „Energopetrolu“ i provođenje transparentne procedure.
Predstavnici „Ine“ ionako Vladu FBiH, bez obzira na udio u vlasništvu, ne pitaju ni za kakve odluke koje u posljednje vrijeme donose u vezi s rasprodajom imovine ove firme, poput nedavnih odluka o prodaji pumpi na Kaoniku i Boračkom jezeru.
Gdje su investicije
Iako je dokapitalizacijom iz 2006. godine dogovoreno da će „Ina“ u „Energopetrol“ investirati 150 miliona maraka, što, kako stoji u izvještaju Radne grupe Vlade FBiH, nije ispunjeno. Umjesto investicija, širi se mreža „Ininih“ pumpi.
Primjer za to je sada već bivša „Energopetrolova“ pumpa na sarajevskoj Grbavici, koja je srušena, te napravljena nova „Inina“, koja uskoro treba biti otvorena. Lani su otvorili četiri pumpe, dvije na putu prema Međugorju, a dvije na autoputu prema Mostaru.
Slučaj „Sarajevo-osiguranje”
Saznajemo da se za ovakav scenarij zalaže lobi u Vladi FBiH koji je već ranije osmislio i prodao državne dionice u Fabrici duhana Sarajevo te „Bosnalijeku”, a i dalje priprema prodaju „Sarajevo-osiguranja“ po znatno manjoj cijeni od stvarne. Podsjetimo, mutnu prodaju „Sarajevo-osiguranja” već je jednom zaustavio SBB.

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

KISELI KARFIOL,VJERUJTE DA ĆE VAM SE DOPASTI! ODLIČNA ZIMNICA.

REZULTATI SU SUPER: SAMI NAPRAVITE NAJBOLJE DOMAĆE SREDSTVO ZA BRŽI RAST VAŠIH NOKTIJU